Jak bezpiecznie stosować zioła? 4 elementarne zasady

Bardzo zachęcamy Cię, by zioła stały się naturalnym elementem Twojej domowej apteczki i twoich codziennych zdrowotnych rytuałów. Dbanie o zdrowie powinno być przecież przyjemnością i świadomym procesem. Najczęściej jednak, gdy coś nam dolega, najszybszym i najłatwiejszym rozwiązaniem wydaje się udanie do apteki po lek. Często sięgamy po leki, bez uprzednio przeprowadzonych badań, licząc na szybkie złagodzenie objawów. Zioła różnią się tym od farmaceutyków- działają wolniej, ale za to ich działanie jest głębsze i wymaga odpowiedniego nastawienia. Zawierają mnóstwo substancji czynnych o bardzo silnym działaniu. Stosowane we właściwy sposób mogą pomóc przy różnych problemach, jednak przyjmowane w sposób bezmyślny, mogą nam niestety zaszkodzić.

Nie miej mylnego przekonania, że zioła są bezpieczne i można je beztrosko stosować, ponieważ są naturalne i nieprzetworzone, a efekty widoczne dopiero po pewnym czasie.

Trzymaj się poniższych wskazówek, by zapewnić sobie bezpieczeństwo kuracji i w pełni doświadczyć transformującej mocy ziół.

ZASADA 1. WERYFIKUJ ŹRÓDŁO POCHODZENIA

Zbieranie ziół na polnej łące wydaje się pasjonujące, aczkolwiek zawsze radzimy zachować zdrowy rozsądek, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy. Przed zastosowaniem zioła samodzielnie zerwanego powinniśmy upewnić się, że pochodzi ono z terenów niezanieczyszczonych i nie objętych ochroną oraz jest tą rośliną, za którą ją uważamy. Najbezpieczniej jest zasadzić zioło w doniczce na balkonie/własnym ogrodzie lub skorzystać z gotowych mieszanek od sprawdzonych dostawców.

W aptekach, zielarniach i sklepach ze zdrową żywnością znajdziemy całe bogactwo ziół  w różnych formach/pod różnymi postaciami: sypkich, w proszkach, w tabletkach i w formie płynnej. Zioła w formie płynnej, jak nasze tynktury różnią się od innych form łatwością i wysoką przyswajalnością, co potwierdzają liczne badania. Jakiekolwiek formy ziół nie zastosujesz, radzimy by wybierać preparaty jedynie zaufanych dostawców, które są gwarancją czystego i skoncentrowanego składu.

ZASADA 2. – KONSULTUJ KURACJE Z LEKARZEM LUB FARMACEUTĄ

Jeśli zmagasz się z  chorobą przewlekłą i przyjmujesz leki, zawsze konsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem ziołowej kuracji. Najlepiej zadaj mu pytanie, jakie zioła możesz bezpiecznie spożywać. Często zdarza się, że zioła mogą wchodzić w interakcję z lekami i obniżać lub potęgować ich działanie, a także prowadzić do skutków ubocznych. Substancje czynne zawarte w roślinach leczniczych mogą zaburzać          działanie składnika czynnego w leku, a także substancji pomocniczych.

Weźmy za przykład czosnek, znany ze swych właściwości przeciwbakteryjnych, stosowany podczas przeziębienia. Niewiele osób jednak wie, że czosnek zmniejsza działanie leków przeciwwirusowych, a w połączeniu z paracetamolem,może przyczynić się do uszkodzenia wątroby. Niewskazane jest również picie dziurawca i przyjmowanie doustnej antykoncepcji lub innej terapii hormonalnej, ponieważ dziurawiec obniża jej skuteczność.

ZASADA 3 . – ZACHOWAJ UMIAR

Jedna kuracja ziołowa na raz

Nie stosuj więcej niż jednej kuracji ziołowej jednocześnie. Zbyt duża ilość ziół może być szkodliwa dla zdrowia. Między przyjmowanymi ziołami również mogą zachodzić niepożądane reakcje, które będą blokować ich pozytywne działanie i z kuracji nici. Nieodpowiednie połączenie różnych rodzajów ziół może doprowadzić do niechcianych interakcji między nimi, mogą blokować nawzajem swoje działanie, albo skończyć się groźnymi powikłaniami dla Ciebie.

 

Rób przerwy w kuracjach ziołowych

Długotrwałe stosowanie ziół bez wprowadzania przerw może być równie niebezpieczne co  długotrwałe przyjmowanie leków. Jedną ziołową kurację możesz stosować maksymalnie 2-3 miesiące. Po tym czasie obowiązkowo zrób przerwę, na okres co najmniej 4 tygodni, następnie będziesz mógł powtórzyć swoją kurację.

ZASADA 4. – ZIOŁA POTRZEBUJĄ CZASU

Ziołowe kuracje wymagają odpowiedniego czasu, nastawienia i przygotowania. Sięgając po rośliny lecznicze, pamiętajmy, że ich działanie jest wolniejsze, lecz głębsze i trwalsze. To nie są tabletki przeciwbólowe, których efekty zażycia poczujesz po chwili. Kuracje ziołowe mają za zadanie dotarcie do źródła problemu i wyleczenie przyczyny, a do tego potrzebny jest czas, by osiągnąć rezultaty.

Decydując się na ziołową suplementację, trzeba być także świadomym, że nasze zdrowie zależy tak naprawdę od wielu elementów m.in. od stanu emocjonalnego, relacji z innymi ludźmi, środowiska życia, sposobu odżywiania i umiejętności radzenia sobie ze stresem.

W Elementa Mundi podkreślamy rolę zdrowych nawyków, włączonych do codziennej rutyny i konieczność wzięcia odpowiedzialności za swoje zdrowia. Zioła mają wspomagać proces holistycznej troski o zdrowie.

Tynktura nr. 2

Ważne wskazówki na koniec:

Trzymaj się kluczowych zasad,  sprawdź także poniższe wskazówki, które mogą Cię dotyczyć.

Ciąża i karmienie piersią

W tym szczególnym dla kobiet okresie, ostrożności nigdy za dużo!  Zawsze  konsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji.

Pamiętaj, że niektóre zioła mogą być bardzo szkodliwe i doprowadzić do powikłań, rozwoju wad u płodu albo nawet do poronienia. Należą do nich: krwawnika, wrotyczu, jałowca, aloesu, jasnoty białej, ruty, lukrecji, jeżówki. Bezpieczne można stosować: rumianek, pokrzywę, miętę, melisę, dziką różę.

Dzieci i młodzież

Tak jak w przypadku kobiet w ciąży, radzimy zachować ostrożność i skonsultować się z pediatrą. Zasadniczo bezpieczne dla dzieci są takie zioła jak: pokrzywa, lipa, szałwia, nagietek.

Zabiegi chirurgiczne

Jeśli planujesz poddać się zabiegowi chirurgicznemu, powinieneś całkowicie zrezygnować z ziół na co najmniej tydzień lub dwa. Szczególnie niebezpieczny będzie tutaj dziurawiec, który sprzyja powstawaniu zakrzepów, żeń-szeń, który może powodować nadmierne krwawienia oraz waleriana, która wydłuża działanie narkozy.

Created with Fabric.js 5.2.4

“Ziołowe tynktury dla zdrowia i przyjemności”