Historia
tynktur

WODA

ZIEMIA

Historia

POWIETRZE

OGIEŃ

Zacznijmy od
początku

Tynktura (łac. tinctura – nalewka od tingere – barwić) to inaczej wyciąg roślinny, który powstaje w sposób bardziej złożony niż pastylki czy kapsułki, bo poprzez macerację ziół w odpowiednio dobranym rozpuszczalniku. W przypadku tynktur skomponowanych pod szyldem Elementa Mundi rozpuszczalnikiem jest krystaliczne czysta woda oraz gliceryna. Te dwie substancje w pełni skutecznie, ale przede wszystkim najdelikatniej – nie niszcząc wrażliwych składników – wydobywają z roślin substancje czynne.

Historia tynktur znana jest w tradycyjnej medycynie od setek lat. Zgodnie z przekazami, tynktura jako „działająca esencja” miała przemieniać to co nieszlachetne w szlachetne. W późniejszych wiekach adepci sztuki aptekarstwa, czerpiąc z idei alchemików, uczynili tynktury substancjami w służbie zdrowia. Do dziś niektóre ich receptury znajdują się w kodeksie aptecznym – Farmakopei

Praca nad naszymi ziołowymi recepturami wymagała czasu, precyzji i twórczego skupienia. Uzyskanie odpowiedniej konsystencji, smaku oraz barwy stanowiło dla nas  wyzwanie niemalże alchemiczne. Konstruując składy naszych tynktur staraliśmy się działać z poszanowaniem wielowiekowych, sprawdzonych przekazów. Za wzór posłużyła nam teoria 4 żywiołów formułowana przez filozofów przyrody i ojców współczesnej medycyny: Hipokratesa oraz Galena z Pergamonu. Przyjrzeliśmy się także pieczołowicie praktykom XX wiecznych zielarzy. Za najważniejsze inspiracje posłużyły nam jedynie te wiadomości, które znajdują potwierdzenie we współczesnej medycynie i biologii.

Proces
ekstrakcji

Historia
Historia

Od rośliny do...

Proces ekstrakcji musi uwzględniać cykl życia danej rośliny leczniczej, gdyż w poszczególnych okresach wzrostu, w ich tkankach zachodzą różne zmiany natury biochemicznej. Dlatego warunki określające czas zbioru danej rośliny muszą być bardzo dokładnie dostosowane do pożądanych właściwości surowca. Po dokonaniu zbiorów, przepisowo rozdrobniony substrat waży się i dodaje do dokładnie ustalonej ilości rozpuszczalnika. Następnie oznacza na sygnaturze wagę brutto, opisuje datę i umieszcza w ciemnym miejscu o stałej temperaturze, często jednak mieszając. Warunki przechowywania tynktur określone w Farmakopei dotyczą wpływu stężenia, ilości powietrza, temperatury i światła słonecznego. Proces ekstrakcji trwa do momentu uzyskania odpowiedniego stężenia. Po jego zakończeniu otrzymany roztwór jest zlewany, zaś pozostałe zioła są wyciskane za pomocą prasy a uzyskany płyn łączony jest z resztą roztworu. Całość jest następnie filtrowana.

Produkcja

Otrzymany w ten sposób wyciąg roślinny rozlewany jest do buteleczek. Według Farmakopei należy zwrócić szczególną uwagę by sączony płyn wlewać ostrożnie, najlepiej po szklanym pręciku, nie więcej niż do 2/3 objętości sączka laboratoryjnego. Po przelaniu płynu, buteleczki zostają zamknięte, opatrzone etykietą i zapakowane. Proces wytwarzania tynktur jest złożony i wyrafinowany, jednak idąc z duchem czasu marka Elementa Mundi w pełni uwzględnia dbałość o środowisko oraz etyczność swoich praktyk. Opakowania z których korzystamy mogą być poddane recyklingowi i ponownie wykorzystane do innych celów. Proces produkcji jest od początku do końca jest wykonywany ręcznie a zużycie tworzyw sztucznych oraz energii ograniczone jest do minimum.

Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem, jak włączyłaś/eś tynktury do codziennej rutyny? Odkryj z nami naturalne elementy zdrowia i welbeing’u