Goździkowiec

Jaki ważny składnik zawierają goździki, który sprawia  że z punktu współczesnej farmacji i dietetyki są przyprawą absolutnie wyjątkową?? Antyoksydanty! Na tzw. skali ORAC zajmują najwyższe miejsce na podium.

Co to oznacza dla nas, dla naszego zdrowia i urody? Antyoksydanty, pochłaniając tzw. wolne rodniki  wspierają mechanizmy obronne komórek organizmu. Pomagają nam walczyć ze skutkami chronicznego stresu, przeciwdziałają przedwczesnemu starzeniu. Obniżają poziom cholesterolu i ciśnienia krwi, poprawiają funkcje i elastyczność tętnic.

Inna równie cenna substancja zawarta w goździkach, a mianowicie w olejku goździkowym to eugenol. Jakie cenne właściwości wykazuje eugenol?

Tynktury Elementa Mundi

Działanie antybakteryjne, antyseptyczne i przeciwzapalne

Eugenol działa antyseptycznie, niczym środek przeciwbólowy i dezynfekujący. Dlatego tak często wchodzi w skład płynów do płukania jamy ustnej i dziąseł oraz past do zębów. Goździki wykazują także działanie antybakteryjne (1), antygrzybicze (2) i antywirusowe (3). Przy pierwszych objawach infekcji zaleca się rozgryzienie i żucie kilku goździków przez kilkanaście minut. Pomocne także przy bolącym gardle i tlącej się chorobie zaparzenie naparu z goździków, który działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Goździki mogą sobie nawet poradzić z groźnymi bakteriami, takimi jak E-coli, czy gronkowiec.

Goździki na bóli stan zapalny

Zawarty w goździkach eugenol wykazuje także działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, dlatego goździki można stosować w przypadku bólu głowy: przyjmować doustnie albo stosować miejscowo.(4) Możesz zmieszać sproszkowane goździki z solą kamienną lub namoczyć goździki w oleju kokosowym i delikatnie wcierać w skronie, żeby uśmierzyć ból. 

Goździki na problemy trawienne

Goździki zwiększają wydzielanie enzymów trawiennych, według ajurwedy – ognia trawiennego i dlatego mogą być stosowane pomocniczo w łagodzeniu problemów żołądkowych. Goździki zmniejszają również ilość gazów i łagodzą mdłości. Są bogate w błonnik pokarmowy, poprawiają więc perystaltykę jelit i zapobiegają zaparciom. Uważa się, że spożywanie sproszkowanych goździków to dobry sposób na pozbycie się problemów trawiennych. Pamiętaj jednak, że stosowanie tego typu produktów należy zawsze skonsultować z lekarzem. 

Gozdziki na obniżenie glukozy

Pomagają regulować poziom cukru we krwi.

Goździki działają jak insulina, są bardzo korzystne dla osób cierpiących m.in. na cukrzycę. Z badania z 2006 roku wynika, że u pacjentów chorych na cukrzycę, spożywających goździki codziennie przez 30 dni, znacząco obniżył się poziom cukru we krwi.

Goździki na infekcje

Intensywnie żute przez paręnaście minut przy pierwszych objawach infekcji, pomagają w uporaniu się z przeziębieniem i kaszlem.

W jakich sytuacjach powinno się uważać na goździki?

Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w czasie ciąży i laktacji, nie zaleca się przyjmowania surowca kobietom w tym okresie. Ostrożność powinny zachować osoby nadwrażliwe na balsam peruwiański. Mogą wystąpić interakcje olejku goździkowego z lekami, takimi jak:

  • leki przeciwpłytkowe – działanie przeciwpłytkowe olejku goździkowego może zwiększać ryzyko krwawienia, jeśli jest przyjmowany z lekami z tej kategorii.

Goździk może spowodować fałszywy wzrost poziomu fenytoiny.

Piśmiennictwo:

  1. Saini A et al.: Induction of resistance to respiratory tract infection with Klebsiella pneumoniae in mice fed on a diet supplemented with tulsi (Ocimum sanctum) and clove (Syzgium aromaticum) oils. J Microbiol Immunol Infect, 2009
  2. Arora DS, Kaur J: Antimicrobial activity of spices. Int J Antimicrob Agents, 1999
  3. Kurokawa M et al.: Purification and characterization of eugeniin as an anti-herpesvirus compound from Geum japonicum and Syzygium aromaticum. J Pharmacol Exp Ther, 1998
  4. Kamkar AM et al.: Analgesic effect of the aqueous and ethanolic extracts of clove. Avicenna J Phytomed, 2013
  5. Usia T et al.: CYP3A4 and CYP2D6 inhibitory activities of Indonesian medicinal plants. Phytomedicine, 2006.
  6. Kamatou GP et al.: Eugenol – From the remote Maluku Island to the international market place: a review of a remarkable molecule. Molecule, 2012.