Cynamonowiec

Cynamon. Zioło czy przyprawa? Spieszymy z odpowiedzią, że cynamon zaliczany jest do tzw. ziół aromatycznych.

Zioła te nie tylko poprawiają trawienie, ale także ułatwiają przyswajanie leków. Starożytni alchemicy wierzyli, że cynamon podobnie jak kardamon czy goździki jest ziołem słonecznym. To bezbłędnie odzwierciedla jego właściwości. Cynamon wzmacnia krążenie, działa napotnie i wykrztuśnie w przypadku przeziębień czy grypy. Uśmierza ból zębów i napięcie mięsni. Według ajurwedy pobudza ogień trawienny odpowiedzialny za metabolizm.

Warto wspomnieć, że cynamon dzięki swojej łagodnej słodyczy idealnie wpisuje się w menu diabetyków. Pomaga również obniżyć wysoki poziom cholesterolu. Z kolei olejek cynamonowy nasila apetyt seksualny, ale także zwiększa nasz apetyt na życie.. i jedzenie. (1)

Skuteczność cynamonowca potwierdza wiele naukowych badań.

Tynktury Elementa Mundi

Cynamonowiec na bolesne miesiączkowanie

Wykazano zmniejszenie nasilenia bólu u młodych dorosłych kobiet, zgłaszających bolesne miesiączkowanie dzięki włączeniu suplementacji cynamonem. W badaniu stosowano dawkę 3 g na dzień. Należy zwrócić uwagę, że jest dawka bardzo wysoka, podczas gdy zawartość cynamonu w dostępnych na rynku suplementach diety waha się od 100 do 350 mg. (2)

Cynamonowiec na wysoki cholesterol

Opierając się na trzynastu badaniach klinicznych, stosowanie cynamonu ma korzystny wpływ na regulacje poziomu cholesterolu całkowitego i trójglicerydów we krwi, natomiast nie stwierdzono istotnego wpływu na lipoproteiny o małej gęstości i HDL. Dawki cynamonu wahały się zwykle od 1 do 6 g na dzień i były podawane przez 2 do 4 miesięcy. (3)

Cynamonowiec dla diabetyków

badania kliniczne wykazały znacząca poprawę kontroli poziomu glukozy we krwi u pacjentów z cukrzyca typu II, którzy przez okres 40 dni przyjmowali proszek cynamonowy w dawce 1, 3 lub 6 g na dzień (4). Drugie badanie również wykazało znaczące obniżenie poziomu glukozy na czczo przy dawce 3 g na dobę w ciągu 4 miesięcy.(5) 

Właściwości przeciwbakteryjne

Dostępne są badania na temat aktywności przeciwbakteryjnej cynamonu. W badaniu in vitro na komórkach nabłonka żołądka zakażonych Helicobacter pylori zaobserwowano, że ekstrakt cynamonowy ma wysoką i silną aktywność hamującą IL-8. Nie stwierdzono jednak aktywności bakteriobójczej.

W jakich sytuacjach uważać na cynamon?

Cynamon jest ogólnie uznawany za bezpieczny, gdy jest stosowany jako żywność. Przy stosowaniu cynamonowca cejlońskiego w dawkach do 6 g na dobę nie zgłoszono żadnych istotnych działań niepożądanych. Pomimo wielu cennych właściwości pamiętajmy, by zachować umiar w spożywaniu cynamonu.

Ciąża

Choroba wrzodowa

Krwotoki z nosa

Obfite miesiączki

Cynamon jest ogólnie uznawany za bezpieczny, gdy jest stosowany jako żywność. W jednym badaniu zgłoszono działanie teratogenne na zarodki kurzych jaj, natomiast w innym nie wykazano dowodów teratogenności u szczurów, którym podano metanolowy ekstrakt cynamonu. Kobiety w ciąży powinny jednak uważać, by nie przesadzać z ilością cynamonu.

Na jego ilości w diecie powinny uważać szczególnie osoby cierpiące na wrzody żołądka!

Należy zachować ostrożność

Należy zachować ostrożność

Interakcje z lekami

Teoretycznie cynamonowiec może nasilać działanie leków przeciwcukrzycowych. W przypadku stosowania z innymi lekami hepatotoksycznymi mogą wystąpić efekty addytywne.

 

Autor: Mgr farm. Ewa Serwan

Piśmiennictwo:

  1. Przyprawy, które leczą. Karolina i Maciej Szaciłło.
  2. Jahangirifar, M., Taebi, M., Dolatian, M. (2018). The effect of Cinnamon on primary dysmenorrhea: A randomized, double-blind clinical trial. Complementary therapies in clinical practice, 33, 56–60. https://doi.org/10.1016/j.ctcp.2018.08.001
  3. Maierean, S. M., Serban, M. C., Sahebkar, A., Ursoniu, S., Serban, A., Penson, P., Banach, M., & Lipid and Blood Pressure Meta-analysis Collaboration (LBPMC) Group (2017). The effects of cinnamon supplementation on blood lipid concentrations: A systematic review and meta-analysis. Journal of clinical lipidology, 11(6), 1393–1406. https://doi.org/10.1016/j.jacl.2017.08.004
  4. Akilen, R., Pimlott, Z., Tsiami, A., Robinson, N. (2013). Effect of short-term administration of cinnamon on blood pressure in patients with prediabetes and type 2 diabetes. Nutrition (Burbank, Los Angeles County, Calif.), 29(10), 1192–1196. https://doi.org/10.1016/j.nut.2013.03.007
  5. Khan, A., Safdar, M., Ali Khan, M. M., Khattak, K. N., Anderson, R. A. (2003). Cinnamon improves glucose and lipids of people with type 2 diabetes. Diabetes care, 26(12), 3215–3218. https://doi.org/10.2337/diacare.26.12.3215