Tajemnice naszych tynkturach.. czym różnią się od tabletek?

Jeśli i dla Ciebie słowo tynktura brzmi mało znajomo ( bądź nawet nieco tajemniczo) i nie kojarzyłaś/ eś jej z farmaceutycznymi recepturami, nie jesteś jedyna/jedyny. Dostajemy wiele pytań, czym są właściwie nasze produkty, czy to kosmetyki, czy suplementy diety, i gdy już te kwestię mamy wyjaśnioną, dopytujecie czym różnią się od zwykłych tabletek i kapsułek.  

Dlaczego warto wybrać płynne ekstrakty ziołowe zamiast kapsułek lub tabletek.

Odpowiadamy:

Powrót do korzeni..

Tynktury to ziołowe skoncentrowane wyciągi, które powstają według dawnej sztuki aptekarskiej (Czym są tynktury? | Elementa Mundi), tradycji tworzenia preparatów galenowych. Wymagają świadomego zaangażowania – wygospodarowania czasu dla siebie i stworzenia uważnego zdrowotnego rytuału. Ta uważna praktyka leży u podstaw suplementacji ziołowej, zachęcając do głębszej analizy potrzeb i obserwacji reakcji organizmu. Tynktury są płynnymi ekstraktami przygotowanymi z roślin leczniczych. Najczęściej sporządza się je poprzez macerację materiału roślinnego w alkoholu etylowych, choć możliwe jest wykorzystanie do tego celu innego rozpuszczalnika, np. gliceryny roślinnej. Do produkcji naszych tynktur użyliśmy roztworu wodno-glicerynowego, nie ma w nich ani grama alkoholu.

Jak przyjmować tynktury?

Niezależnie od tego, czy wolisz zakraplać tynkturę pod język, dodawać do szklanki z przegotowaną wodą, sokiem czy do mocktailu, celem jest konsekwentne spożywanie. Pamiętaj, że nie ma złego sposobu na zażycie tynktury, pod warunkiem, że jest to sposób, który Ci odpowiada, jest dla Ciebie wygodny i sprawia przyjemność J

Idealna dawka

Porcje tynktury podane na etykiecie i na opakowaniu to sugerowane/rekomendowane ilości do spożycia rozpisane na okres trzytygodniowej kuracji. Według zasad fitoterapii taką kuracje należy powtórzyć, po uprzednio zrobionej 2/3 tygodniowej przewie.

Według nas nie chodzi jednak tylko o przestrzeganie wytycznych. Przyjmowanie ziołowych esencji to więcej niż zwykła suplementacja, to  prowadzenie zaangażowanego i uważnego życia, w którym zioła wspierają Cię na drodze do równowagi i dobrego samopoczucia.

Różnice między wyciągami płynnymi, a kapsułkami i tabletkami.

Po pierwsze i według nas najważniejsze, ekstrakty w formie płynnej wykazują lepszą biodostępność, ponieważ nie muszą być trawione i łatwo się wchłaniają.

Siła działania takiego płynnego ekstraktu jest zdecydowanie większa niż sproszkowanego surowca roślinnego, który często można kupić w formie kapsułkowanej lub tabletkowanej Zawartość substancji czynnych w takich preparatach jest przeważnie bardzo niska. Ze względu na brak zastosowanej procedury ekstrakcji składników czynnych, suplementy te cechują się również słabszą biodostępnością. 

Zalety formy płynnej preparatów ziołowych O co chodzi z tą biodostępnością?

Jedna z głównych różnic między wyciągami płynnymi a kapsułkami polega na ich szybkości wchłaniania. Suplementy w postaci płynnej są również znacznie łatwiej rozkładane przez organizm i wchłaniane. Ma to związek m.in. z tym, że nie zawierają wypełniaczy, które są potrzebne do uformowania preparatów w formie stałej. Nie muszą one ulec rozpadowi, aby substancje aktywne w nich zawarte dostały się do krwioobiegu

Organizm nie musi rozkładać płynnego ekstraktu, co pozwala na wchłonięcie większej ilości składników aktywnych. Dzięki temu obserwowany efekt jest szybszy i intensywniejszy niż w przypadku kapsułki lub tabletki. Płynne ekstrakty zaczynają się wchłaniać już nawet w ciągu 1-4 minut. Suplementy diety w formie kapsułek lub tabletek najczęściej potrzebują od 20 do 30 minut, aby się rozpaść. Wymagają trawienia w celu wchłonięcia składników aktywnych. Może to skutkować wolniejszym wystąpieniem efektów w porównaniu z wyciągami/ nalewkami. Istnieje też ryzyko, że forma ta nie rozpadnie się i nie uwolni substancji czynnej.

Badania pokazują, że wiele tabletek z suplementami diety nie rozpada się w przewodzie pokarmowym, a co za tym idzie nie uwalnia substancji czynnej. Istnieją prace badawcze wskazujące na to, że większość testowanych suplementów diety w formie tabletek i kapsułek nie rozpada się w przewodzie pokarmowym po upływie 20 minut. Oznacza to, że zawarte w nich składniki nie mają, jak wchłonąć się do krwioobiegu lub przyswajają się z dużym opóźnieniem w stosunku do czasu przyjęcia dawki preparatu[1]. [https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16849007/]

Wygoda

Kolejną ważną zaletą formy płynnej w stosunku do tabletek, jest łatwość połykania oraz doboru porcji suplementu dostosowanej do potrzeb danej osoby. Część osób, ma pewne trudności z połykaniem kapsułek i tabletek.

Prosty skład formuły płynnej - mniejsza liczba dodatków

Tabletki zawierają w składzie substancje niezbędne w procesie formacji. Służą temu, aby tabletka osiągnęła wymagany kształt i go utrzymała. Niestety w przypadku, gdy pacjent przyjmuje kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tabletek dziennie, ilość zawartych w nich wypełniaczy może przestać być obojętna dla jego przewodu pokarmowego. Z tego względu wprowadzenie do diety suplementu w formie płynnej, zamiast kolejnych tabletek do łykania, prawdopodobnie okaże się korzystnym dla jego zdrowia i samopoczucia rozwiązaniem.

Kapsułki zawierają natomiast otoczki żelatynowe lub ich wegańskie alternatywy pochodzenia roślinnego. Niestety ze względu na obecność składników pochodzenia zwierzęcego w otoczkach kapsułek preparatów ziołowych, wiele z nich jest niedostępna dla wegan i wegetarian. Z tego względu dla tej grupy pacjentów, nalewki roślinne stanowią bardzo korzystną formę suplementów ze względu na prosty skład oraz brak zawartości żelatyny. Istniej również ważny argument ekologiczny przemawiający za formą płynną leku. Wyciągi płynne najczęściej pakowane są w proste szklane butelki. W związku z tym ich produkcja i użytkowanie wiążą się z mniejszą emisją zanieczyszczeń i plastikowych odpadów, w porównaniu z tabletkami i kapsułkami pakowanymi do plastikowych blistrów.

Dlaczego tabletki mogą być obciążające dla organizmu?

Tabletki często zawierają konserwanty, wypełniacze oraz inne dodatki, które nie przynoszą korzyści zdrowotnych, a w dużym stężeniu mogą być nawet szkodliwe. Producenci muszą przestrzegać norm bezpieczeństwa, jeżeli chodzi o te substancje, jednak łykając wiele różnych preparatów możemy dostarczyć do organizmu ich duże ilości, które mogą stanowić pewne obciążenie dla organizmu.

Dodatki umieszczane w suplementach w formie stałej są niezbędne w procesie wytwarzania tabletek i kapsułek. Niestety, te same składniki mogą utrudniać wchłanianie substancji czynnych z preparatu.

Przykładowo benzoesan jest popularnym dodatkiem do żywności, ale stosowany jest również jako składnik leków i suplementów diety. Istnieją badania, które wskazują na potencjalną szkodliwość benzoesanu[3].  [https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35406109/] Warto zaznaczyć, że dane dotyczące toksyczności tej substancji są niejednoznaczne. Wiele badań wskazuje jednak na ryzyko związane z wpływem benzoesanu, a przy przyjmowaniu wielu różnych tabletek ostateczna zażyta dawka może przekroczyć obecne zalecane normy.

Plusy płynnych wyciągów, podsumowanie.

Wielu pacjentów wybiera formę kapsułki ze względu na wygodę i łatwość przyjmowania. Suplementy z tej grupy można wygodnie przechowywać, przenosić i zażywać w praktycznie każdym miejscu, pamiętając jedynie o popijaniu wodą. Kapsułki są preferowane przez osoby zapracowane oraz nie przepadające za smakiem nalewek.

Istnieją jednak pewne zalety nalewek dotyczące samego procesu aplikacji. Użycie zakraplacza do odmierzania dawki uelastycznia możliwość doboru jej wielkości do potrzeb pacjenta. Nalewki pozwalają na bardziej precyzyjne i konfigurowalne dawkowanie w porównaniu do kapsułek. W przypadku nalewek dostosowanie dawkowania jest proste. Wystarczy zwiększyć lub zmniejszyć liczbę przyjmowanych kropli.

Istnieją również osoby, które nie lubią łykać kapsułek i tabletek. Dla nich to właśnie odmierzane na język kropelki lub preparat rozpuszczony w wodzie będą przyjemniejszą formą przyjęcia suplementu.

Dla wielu pacjentów ważnym argumentem przekonującym do wyboru nalewki jest szybkość wchłaniania. Nalewki zawierają związki aktywne w formie płynnej, co ułatwia wchłanianie i wykorzystanie przez organizm. Może to być szczególnie korzystne dla osób potrzebujących szybko działającej ulgi, np. w przypadku problemów trawiennych.