Stawiamy na aronie! Świat poszukuje dziś antyoksydantów.

Aronia naszym zdaniem to najzdrowszy owoc świata ..i najbardziej niedoceniony. Świat poznał się na aronii szybciej niż my. W Skandynawii, Niemczech, USA  aronia jest  dobrze znana i ceniona za swoje właściwości zdrowotne,  szeroko dostępna w formie soków, proszków i suplementów. W krajach Azji Południowo –Wschodniej, jak Chiny, Korea, Japonia w trakcie pandemii  jej popularność zaczęła błyskawicznie rosnąć, w szczególności  w kręgach zainteresowanych zdrowym odżywianiem i naturalnymi suplementami. Jej zamawiane z Polski ilości w tym okresie przewyższały podaż w Polsce, powodując braki na naszym rodzimym rynku.  U nas przeszło to bez echa, a na Wschodzie zdążono aronie okrzyknąć nowym genialnym superfood.

Polski super food

Nie bez przyczyny, ponieważ aronia jest uznawana za jeden z najbogatszych w antyoksydanty (!!!) owoc na świecie, dzięki wysokiej zawartości polifenoli, flawonoidów, antocyjanów i innych związków przeciwutleniających. Najbardziej nasycona tymi substancjami roślina na świecie, tak tak.. rośnie u nas w kraju.

Antyoksydanty w Aronii
  • Polifenole: Aronia zawiera bardzo wysokie stężenie polifenoli, które mają działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.
  • Antocyjany: To grupa flawonoidów, która nadaje aronii jej charakterystyczny ciemny kolor. Antocyjany są znane ze swoich silnych właściwości przeciwutleniających.
  • Kwas chlorogenowy: Jest to związek fenolowy, który działa jako antyoksydant i może mieć korzystny wpływ na metabolizm glukozy i tłuszczów.
ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity)

Wskaźnik ORAC jest miarą zdolności przeciwutleniającej różnych substancji chemicznych, w tym żywności. Aronia często osiąga bardzo wysokie wartości ORAC, co potwierdza jej silne właściwości przeciwutleniające. Aronia, dzięki swojemu wysokiemu wskaźnikowi ORAC, stanowi doskonały wybór dla osób poszukujących naturalnych sposobów na zwiększenie spożycia antyoksydantów, co może przynieść korzyści zarówno dla zdrowia, jak i urody.

Wartość ORAC aronii

Aronia ma wskaźnik ORAC wynoszący około 16,062 mikromoli TE (Trolox Equivalents) na 100 gramów. Dla porównania, inne popularne owoce o wysokiej zawartości antyoksydantów mają niższe wskaźniki ORAC:

Jagody goji: około 3,290 TE/100 g

Borówki: około 4,669 TE/100 g

Żurawina: około 9,090 TE/100 g

Zdaniem ekspertów

„Dzięki regularnemu spożyciu można znacznie zmniejszyć zużywanie tabletek, pigułek czy innych suplementów diety. Warto sięgać po różne jej formy: soki, przetwory, owoce liofilizowane, wyciągi,  przez cały rok . Spożywając aronię wzmacniamy siły obronne i naprawcze organizmu.”– przypomina mgr farmacji Izabela Serwan.

Aronia moduluje działanie układu immunologicznego i ogranicza reakcję zapalną łagodząc przebieg wielu chorób takich jak:

  • cukrzyca typu 2,
  • stłuszczenie wątroby,
  • choroba Parkinsona i Alzheimera,
  • astma,
  • miażdżyca,
  • depresja,
  • otyłość

„Aronia to nasz polski narodowy skarb doskonale wpisujący się w globalny trend „Longevity”. ­– dodaje mgr Serwan, wszędzie na świecie poszukujemy odpowiedzi na pytania co spożywać i jak żyć by zapewnić sobie długie, zdrowe i piękne życie, wykorzystujemu i doceniamy lokalne skarby. U nas na to miano zasługuje, jeśli miałabym wymienić JEDEN tylko składnik to wskazałabym bez zastanowienia na aronię.”

Natomiast dietetyk  mgr. Barbara Dąbrowska – Górska zauważa„że flawonoidy (w aronii głównie antocyjany) i kwasy fenolowe (w aronii głównie kwas chlorogenowy), są wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych, takich jak światło, tlen i wysoka temperatura, dlatego przetworzona (np. w formie dżemu) aronia będzie zawierała nawet połowę mniej polifenoli niż owoc świeży.”

Na rynku znajdziemy natomiast kilka wyśmienitej jakości soków, niektóre farmaceutycznej jakości, inne produkowane w mini manufakturach opatrzone EKO certyfikatami. Naszą uwagę zwróciło stoisko DR Aronia mieszczące się na warszawskim Biobazarze. Kto może, rekomendujemy odwiedzić  i zaopatrzyć w zapas świeżego soku na kilkunastodniowa kurację. „Picie naturalnego soku z aronii już po kilku tygodniach może wspomóc walkę z wysokim ciśnieniem krwi. To także wspaniały beauty elixir”. Dodaje mgr Serwan.

Beauty eliksir

Oprócz niezaprzeczalnych właściwości prozdrowotnych sok z aronii można śmiało okrzyknąć naturalnym beauty elixirem ze względu na wyjątkowo silne właściwości antyoksydacyjne aronii. Przeciwutleniacze pomagają neutralizować wolne rodniki, które przyspieszają proces starzenia się skóry i uszkadzają komórki skóry.

Wysokie ilości witaminy C, A oraz przeciwutleniacze w aronii wspierają ochronę komórek skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV. Promieniowanie UV, przypominamy,  to największy pojedynczy czynnik zewnętrzny przyspieszający starzenie się skóry. Promieniowanie UV powoduje uszkodzenia DNA komórek skóry, zmniejsza ilość kolagenu i elastyny oraz powoduje powstawanie zmarszczek i przebarwień.

Niezdrowa dieta uboga w antyoksydanty, brak odpowiedniego nawodnienia, niewłaściwa pielęgnacja i chroniczny stres, to pozostałe elementy które także przyspieszają procesy starzenia się skóry.

Wsparcie dla kolagenu

Witamina C obecna w aronii w wysokim stężeniu jest niezbędna dla produkcji kolagenu, który z kolei  jest kluczowy dla elastyczności i jędrności skóry. Regularne spożywanie aronii może wspomagać produkcję kolagenu właśnie dzięki zawartości witaminy C, co przyczynia się do zwiększenia elastyczności i jędrności skóry.

Właściwości przeciwzapalne

Przeciwzapalne związki zawarte w aronii mogą pomóc w redukcji stanów zapalnych skóry, co może być korzystne dla osób z trądzikiem, egzemą czy łuszczycą.

Detoksykacja organizmu

Wysoka zawartość błonnika oraz innych składników odżywczych wspomaga proces detoksykacji organizmu, co może pozytywnie wpłynąć na wygląd skóry, poprawiając jej klarowność i promienność.

Wyzwania biodostepnosci

 

Dieietyczka Basia Dąbrowska –Górska w swoim artykule (LINK Aronia – właściwości zdrowotne, które warto docenić | Apteka Na 83zwraca uwagę na problem związany z  biodostępnością polifenoli z aronii, czyli to, ile z tych związków faktycznie trafi do twojego krwiobiegu i razem z krwią do narządów. Otóż okazuje się, że wspomniana biodostępność może być w owocach aronii dosyć niska. Z tego powodu coraz częściej podkreśla się korzyści wynikające z suplementacji ekstraktu z aronii. Przy zastosowaniu odpowiednich procesów technologicznych można ograniczyć niestabilność i niską biodostępność polifenoli.

 

i pomysły na aronię

Podsumowując, każda forma spożycia aronii, przyniesie nam korzyści, jeśli tylko postanowimy włączyć ten wspaniały składnik jako element naszej diety. Wybierzmy sposób, który nam pasuje, czy to w postaci soku, dżemu, surowych owoców, a może dodając kropelki naszej tynktury Vita Longa do mocktailu bazującego na soku z aronii i bezalkoholowym ginie, jeśli gorzki smak surowego soku z aronii nie koniecznie jest dla Ciebie zachęcający. Istnieje wiele sposób, aby czerpać korzyści i cieszyć się właściwościami tej cudownej rośliny.

Bibliografia

  • C Chrubasik, G Li, S Chrubasik, The clinical effectiveness of chokeberry: a systematic review, Phytother Res. 2010 Aug;24(8):1107-14. doi: 10.1002/ptr.3226.
  • Jessie Hawkins, Christy Hire, Colby Baker, Lindsey Keenan, Melanie Bush, Daily supplementation with aronia melanocarpa (chokeberry) reduces blood pressure and cholesterol: a meta analysis of controlled clinical trials, J Diet Suppl. 2021;18(5):517-530. doi: 10.1080/19390211.2020.1800887. Epub 2020 Aug 14.
  • Yoon-Mi Lee, Young Yoon, Haelim Yoon, Hyun-Min Park, Sooji Song, Kyung-Jin Yeum, Dietary Anthocyanins against Obesity and Inflammation, Nutrients. 2017 Oct 1;9(10):1089.doi: 10.3390/nu9101089.
  • Tunde Jurikova, Jiri Mlcek, Sona Skrovankova, Daniela Sumczynski, Jiri Sochor, Irena Hlavacova, Lukas Snopek, Jana Orsavova, Fruits of Black Chokeberry Aronia melanocarpa in the Prevention of Chronic Diseases, Molecules. 2017 Jun 7;22(6):944. doi: 10.3390/molecules22060944.